3.1 Problem

Recently, someone told me an interesting small mathematical problem that I happened to knew from my youth:

A bat and a ball cost in total $1.1. The bat costs $1 more than the ball. How much costs the ball?

Pause for a moment and try to find the answer. If you are stuck, then do this with pen and paper first. Then watch this video and look for Julia’s built in functionality that will speed up the longhand calculations.



CC BY-NC-SA 4.0 Bartlomiej Lukaszuk